Czy w gry strategiczne mogą grać dzieci i młodzież?

Moi rodzice czasami martwią się tym, czy na pewno mogę grać w gry strategiczne. Uważają, że gry nie wprowadzają niczego pozytywnego do mego życia, że przez nie zaniedbuję naukę i swój rozwój intelektualny oraz osobisty. Dlatego wiem, jak ważne jest, aby im to wszystko wytłumaczyć. Przecież dzieci i młodzież powinni grać w gry strategiczne, są one dla nas idealnym rozwiązaniem do nauki i rozwoju. Gry strategiczne rozwijają wiele umiejętności. Dzięki nim uczymy się planować, zatem tworzyć strategie, żeby wygrać. Poznajemy różnego rodzaju taktyki, czyli metody działania niezbędne do osiągnięcia celu. Niekiedy jesteśmy zmuszeni do tego, aby kombinować, a zatem zmieniać swoje plany i działania w trakcie gry, żeby dostosować się do zaistniałej sytuacji. 

Gry strategiczne uczą nas przewidywania, czyli zastanawiania się nad tym, co osiągnę, jeżeli uczynię tak, a nie inaczej. Ponadto muszę być spostrzegawczy, a także wykazywać się intuicją. Nauczyć się przewidywania ruchów przeciwnika. Kalkulować, wiedzieć co mogę poświęcić, aby zyskać więcej. Gry strategiczne rozwijają naszą wyobraźnię projekcyjną oraz przestrzenną. Przecież wszystko odbywa się na makiecie, planszy, którą mamy na celu zagospodarować. Tak naprawdę te wszystkie umiejętności są przydatne w naszym życiu oraz w przyszłości. A jak najlepiej je rozwijać, jak nie poprzez zabawę. Poza tym gry strategiczne nie są przesiąknięte przemocą, jak większość gier dostępnych w internecie. Są dostosowane do naszego wieku. 

Dzieci mogą budować farmy, ogrody zoologiczne. Uczyć się gospodarowania pieniędzmi oraz opieki nad zwierzętami. Dla starszych gry strategiczne także są dostosowane. Budowanie miast, państwa, flot. To wszystko ma na celu zapewnienie odpowiedniej formy rozrywki, którą można dzielić z innymi. Ale przede wszystkim uczy nas planowania i rozwijania licznych umiejętności, które będziemy mogli wykorzystać w szkole i w życiu codziennym. Takie argumenty przekonują moich rodziców, ilekroć martwią się tym, że za dużo czasu spędzam przed monitorem komputera.

Advertisements
Czy w gry strategiczne mogą grać dzieci i młodzież?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s